Pečujte na jaře o plastová a dřevěná okna. Stačí málo a vydrží roky

Nová okna nám přinášejí mnoho výhod. Perfektně izolují, snižují hlučnost a spoří energii. Aby ale zůstala stále krásná a dobře sloužila, pravidelně je udržujte. Využijte pěkného jarního počasí a věnujte vašim oknům takovou péči, jakou si zaslouží.

Pečujte na jaře o plastová a dřevěná okna. Stačí málo a vydrží roky

Dbejte na těsnění, kování a rámy

Mráz, sníh, ledový vítr a déšť – extrémní zimní počasí dalo vašim oknům pořádně zabrat. Pokud jste se do pravidelné jarní údržby oken ještě nepustili, je nejvyšší čas. Vedle klasického mytí určitě nezapomeňte na základní servis těsnění, kování a rámů.

Těsnění

U těsnění pozorujte především životnost, nehledě na to, zda máte okna dřevěná či plastová. Jeho stav zhodnotíte docela jednoduše – musí být pružné, určitě by nemělo být ztrouchnivělé a nesmí se drolit. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda není vytržené, odchlíplé, a jestli přiléhá k rámu tak, jak má.

Vitalitu těsnění podpoříte glycerinem nebo silikonovým olejem. Stačí jím těsnění lehce přetřít a máte hotovo. Vyvarujte se rozpouštědel a agresivních chemických čističů, ty by mohly naopak uškodit.

Kování

Díky kování můžete okno pohodlně otevírat, zavírat, vyklápět a používat mikroventilaci. Údržba kování spočívá především v jeho promazání. Třením na sucho se kovové části rychle opotřebují a může dojít k zaseknutí pohyblivých částí. Ideálními prostředky pro servis kování jsou silikonové oleje, oleje pro šicí stroje nebo jiná plastická maziva. Jednoduše je kápnete do míst, která jsou pro promazání určena (ta jsou většinou přehledně vyznačena přímo na kování).

Nezapomeňte také ze všech kovových částí odstranit případné nečistoty, kvůli kterým by mohlo docházet k opotřebení. Pokud budete naprosto pečliví a zkontrolujete utažení všech šroubů v kování, vaše okna vám poděkují.

Rámy

O rámy dřevěných oken se starejte opravdu pečlivě. Malé trhlinky, vady a opotřebení opravíte speciálním okenním balzámem. Ten zajistí delší životnost povrchu a poskytne ochranu proti nepříznivému počasí.

Rámy plastových oken nevyžadují speciální údržbu, stačí je pouze odmastit. U této činnosti nepoužívejte drátěnky a přípravky s hrubými částicemi, mohly by rám poškrábat. Výborně poslouží běžný mycí prostředek z kuchyňského dřezu.

Pečujte na jaře o plastová a dřevěná okna. Stačí málo a vydrží roky

Mytí oken? Zkuste na to jít ekologicky

Mytí oken si naplánujte na příjemný slunečný den. Určitě se do úklidu nepouštějte v době jarních mrazíků – voda by na oknech mohla zmrznout a mytí přijde vniveč. Přípravků na čištění okenních skel existuje celá řada. Za některé zaplatíte desítky až stovky korun, ale naší planetě neprospějí. Zkuste raději ekologické varianty, které šetří jak naše okolí, tak vaši peněženku.

Bez šmouh s octem a novinami

Pro začátek si nachystejte kyblík s teplou vodou. Na špínu a prach nepotřebujete žádné speciální čističe, perfektně si vystačíte s octem. Ten se postará o mastné šmouhy i větší nečistoty, ničí navíc případnou plíseň vznikající u okenních rámů. Okna i rámy důkladně omyjte vodou smíchanou s trochou octa a otřete je do sucha. Nenechávejte okna přirozeně uschnout, zaděláte si akorát na zdlouhavé leštění stop po vodním kameni.

Na konec přichází finální doleštění. Skvěle poslouží běžné noviny, které na rozdíl od řady utěrek a hadrů nepouští svá vlákna. Jednoduše je zmuchlejte a hurá do toho!

Autorem článku je Veronika Jínová

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář