15 tipů proti akné: co vše vám může pomoci?

Prohledali jsme internet, pročetli knížky a sesbírali co nejvíce informací o tom, jak se zbavit akné. Než se ale pustíme do konkrétních tipů, projdeme si v rychlosti nejčastější příčiny těchto nepříjemných kožních problémů. Každá příčina totiž vyžaduje odlišnou léčbu.

Mladá dívka
15 tipů proti akné

Nejčastější příčiny akné

 • Hormony – V průběhu menstruačního cyklu ženy se mění hormonální hladina v těle. Je tedy zcela normální, že těsně před menstruací mívají ženy kožní problémy. U mladších lidí může mít akné na svědomí také puberta či hormonální nerovnováha. Ve většině případů se jedná o přechodný stav, který po pár letech vymizí. Jak z toho ven: Bylinky a doplňky stravy na úpravu hormonální hladiny vám mohou pomoci ukočírovat neposedné hormony a zmírnit nežádoucí příznaky.
 • Alergie, intolerance a reakce na jídlo – Světe, div se, ale reakce na potraviny bývají na vině mnohem častěji, než si lidé myslí. Mezi nejčastější spouštěče pupínků patří sladké (cukr), mléko, tučné a smažené výrobky. Stačí sníst větší množství výrobků a další den už máte obličej posetý drobnými pupínky. Jak z toho ven: Omezte konzumaci potravin vyvolávajících kožní reakce.
 • Pobyt v nevhodném prostředí – Nečistoty poletující vzduchem ulpívají na kůži a ucpávají póry. Vznikají tak zanícené pupínky a vyrážky. Jak z toho ven: Ve znečištěném prostředí se pohybujte co nejméně. Chraňte pokožku krémem a nezanedbávejte večerní čištění pleti.
 • Stres – Stres může vyvolávat problémy s trávením, křeče, „tiky“, vypadávání vlasů, a dokonce i akné. Jak z toho ven: Zkuste se vyvarovat stresujících situací a pravidelně relaxujte. Třeba při koupeli ve vaně, při procházkách přírodou nebo během sportu.
 • Jiný zdravotní problém – Lidské tělo má jednu fascinující vlastnost – když se v organismu vyskytne nějaký problém, snaží se na něj samo upozornit. Stav pokožky proto může být i odrazem zánětu, začínající nemoci, snížené imunity, nedostatku vitaminů či minerálů apod. Jak z toho ven: Máte-li kromě akné i jiné zdravotní problémy, zaměřte se nejprve na jejich léčbu. Dbejte na přísun vitaminů, minerálů a pravidelný pohyb.
Žena s maskou na obličeji
U problematické pleti je důležité nejen čištění, ale i hydratace

Co pomáhá na akné

Když už víme, co je příčinou akné, můžeme se pustit do jeho léčby. Přečtěte si, co pomohlo mnoha lidem zamávat s pupínky.

 1. Tea tree olej – Esenciální olej se používá lokálně k dezinfekci drobných ranek a podráždění. Má antiseptické účinky, podporuje hojení.
 2. Konopná mast či olej – Hydratuje a uklidňuje. Maže se lokálně na vyčištěnou pleť.
 3. Olej z pupalky dvouleté – Užívá se vnitřně na úpravu hormonální hladiny (proti akné, PMS, menstruačním bolestem a nepravidelnému cyklu). Přispívá ke zdravé pokožce a vlasům.
 4. Maca peruánská – Stejně jako pupalka působí na hormonální hladinu. Podporuje navíc plodnost a libido.
 5. Kontryhel – Užívá se nejčastěji jako čaj. Pomáhá s PMS, nepravidelnou menstruací a hormonální nerovnováhou.
 6. Propolisová tinktura či mast – Tinkturu lze užívat vnitřně i k lokální aplikaci. Má antimikrobiální a antivirové účinky.
 7. Aloe vera – Zklidňuje pokožku, urychluje regeneraci.
 8. Ostropestřec – Užívá se vnitřně na detox a očistu jater.
 9. Dýňový olej – Působí skvěle na pleť a vlasy. Můžete používat při vaření nebo k promazávání pokožky.
 10. Mýdlo s černým uhlím – Černé uhlí údajně na sebe váže bakterie a nečistoty. Proto se doporučuje k čištění problematické pleti.
 11. Antibakteriální mýdlo – Jemně očistí a nepodráždí pokožku. Na mytí používejte pouze šetrná mýdla na citlivou pleť.
 12. Mýdlo se sírou – Dezinfikuje, působí protizánětlivě a protiplísňově, zlepšuje prokrvení a zmírňuje alergické reakce. Je vhodné i na lupénku.
 13. Zinková mast – Chrání a hydratuje pokožku. Má zklidňující účinky a podporuje hojení.
 14. Kosmetika s hřebíčkem – Hřebíček je znám svými antiseptickými, protibakteriálními a protizánětlivými účinky. Navíc krásně voní a působí také jako přírodní repelent.
 15. Vitamin E (vnitřně) – Jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle. Podporuje hojení, zpomaluje stárnutí buněk a celkově přispívá ke zdravým vlasům a pleti.

U problematické pokožky nepodceňujte čištění a hydrataci. Pleť pravidelně čistěte, aby se póry nezanesly nečistotami a bakteriemi. Mnoho mýdel a „speciálních přípravků“ má také tendenci vysušovat, proto nepodceňujte hydrataci zevnitř i zvenku (oleji, krémy či domácími maskami).

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář

loading...