Cukry a sacharidy: které jíst a kterým se vyhýbat?

Oblasti stravování a zdravé výživy jsou jedny z nejvíce diskutovaných témat. Obzvláště cukr se v diskusích objevuje čím dál častěji a stává se strašákem dnešní doby. Jenže není cukr jako cukr. Proto než se pustíte do razantních změn ve svém jídelníčku, přečtěte si, jak to s obávaným cukrem je.

Lžíce cukru

Jednoduché vs. komplexní sacharidy

Cukr a sladidla spadají pod sacharidy. Ty existují jednoduché a složené (komplexní). Jakmile se do těla dostanou jednoduché sacharidy, mají téměř okamžité účinky – dodají nám energii během pár minut. Jedná se ale jen o krátkodobý efekt, který má bohužel své nevýhody. Jednoduché cukry totiž způsobují překyselení, záněty a podporují množení kvasinek a plísní v těle – z toho pak vznikají kožní onemocnění, kvasinkové infekce, záněty apod.

Do této skupiny patří:

  • sacharóza (cukrová řepa, řepný či třtinový cukr),
  • glukóza (hroznový cukr),
  • fruktóza (ovocný cukr),
  • laktóza (mléčný cukr),
  • maltóza (sladový cukr).

Obecně se tedy dá říct, že mezi jednoduché cukry spadá ovoce, zelenina, med a také známý bílý cukr. Ten při nadměrném užívání způsobuje také nadváhu a psychickou nepohodu. Na tento typ cukru si také můžeme vypěstovat závislost. Je to vlastně volně dostupná lehká droga. Jakmile si totiž dáme kousek potraviny s tímto cukrem, naskočí nám velmi příjemný pocit (příjemná chuť v ústech, pocit sytosti, doplnění energie). A proto ho jíme čím dál tím více, více a více.

Tak ještě jeden poslední kousek a stačíanebo ještě jeden, to už je teď jedno, jestli dva, nebo tři.

Ovoce, sladkosti, ovocná šťáva
Všeho moc škodí, a to jak sladkostí, tak i ovoce

Výše uvedené vedlejší účinky se mohou dostavit i z nadměrného užívání ovoce a zeleniny. Jenže těch se člověk většinou brzo přejí. Zato rafinovaný bílý cukr a průmyslově zpracované potraviny jsou vyráběny tak, aby nám nejen zasytily žaludky, ale zároveň vyvolaly potřebu po dalším soustu. Týká se to především cukrovinek, polotovarů a rychlých jídel, které přírodní cukr většinou viděly jen z dálky.

Komplexní (složené) sacharidy tělo déle tráví. Proto se nejedná o tak prudké zvýšení hladiny inzulinu jako v případě jednoduchých sacharidů. Jsou tedy šetrnější k našemu tělu, především k játrům a slinivce. Mezi komplexní sacharidy patří:

  • vláknina (v rostlinné stravě),
  • celulóza (v buněčných stěnách rostlin),
  • škrob.

Najdeme je v obilovinách, luštěninách, bramborách, rýži, ovoci či oříšcích. Tento zdroj nám sice nedopřává tak sladkou chuť jako třeba sladkosti, i přesto ale dokáže dát tělu potřebnou energii.

K životu sacharidy potřebujeme! Ale všeho moc škodí

Sacharidy patří k důležitým živinám (stejně jako bílkoviny), bez kterých by naše tělo nemohlo fungovat. Ideální je však mít vyšší příjem komplexních sacharidů a menší příjem jednoduchých – těm se totiž úplně vyhnout nelze. Jak tedy na to, když chcete omezit ve své stravě cukr? Když není zbytí, z jednoduchých sacharidů volte maltózu nebo fruktózu. Přednost dávejte ovoci s nízkým obsahem cukru = oproti ostatním zdrojům (př. sladkosti) vám navíc dodá i vodu, vitaminy a minerály.

Upravený rafinovaný cukr ve sladkostech a průmyslově vyráběných potravinách vynechte úplně. Bílé pečivo vyměňte za celozrnné poctivě udělané, sladkosti za ovoce, sušenky třeba za oříšky a zeleninu. Jezte vyváženě a čtěte si složení potravin. Možná vás totiž překvapí, že bílý cukr je v dnešní době opravdu všude – v kupovaných pomazánkách, omáčkách, polévkách, mléčných výrobcích, dětské výživě, přesnídávkách a v mnoha dalších potravinách. Proto doporučujeme se těmto produktům v obchodě úplně vyhnout a raději si vše poctivě uvařit doma. Budete tak mít perfektní přehled o tom, co jíte.

Zdroj:
http://svetcviku.cz/?p=clanek&id=21&nazev=Neni+cukr+jako+cukr

https://www.mojezdravi.cz/hubnuti/sacharidy-a-dieta-ktere-vynechat-a-ktere-vam-pomohou-zhubnout-4251.html

Přidejte komentář