Strach, který sužuje mysl a ochromuje tělo? Nebojte se vyhledat pomoc!

Odkud se bere bezmezný strach, který sužuje mysl a vrcholí bojem o život bez zjevné příčiny? Úzkostných poruch v poslední době přibývá, tím spíše v době pandemie koronaviru, kdy lidé pociťovali úzkost v souvislosti s onemocněním COVID-19 i strach ze ztráty blízkých, ohledně pracovní budoucnosti nebo finančních závazků. Třetina populace se s úzkostí za svůj život setká, 5-10 % lidí, více žen než mužů, však s nimi bojuje soustavně. Než s nimi bojovat, je však vhodnější vyhledat odbornou pomoc.

Strach, který sužuje mysl a ochromuje tělo? Nebojte se vyhledat pomoc!

Strach bez zjevné příčiny

Jak odlišit běžný strach od úzkostných stavů? Strach je emoce, která napomáhá lidem přežít v životu ohrožujících situacích. Naopak úzkostné poruchy spojuje strach, který nemá zjevnou příčinu, důvod, pro který by měl sužovat mysl a ochromovat tělo. Kromě psychického teroru totiž úzkosti způsobují také celou řadu fyzických obtíží a oslabují imunitu daného člověka. Ten je pak častým pacientem praktického lékaře, kde hledá pomoc při opakujících se virových nebo infekčních onemocněních.

Pomoc, umřu!

Při úzkostných poruchách lidé trpí dušností, bolestmi na hrudníku, bušením u srdce, brněním končetin a často mají pocit, že mají v daném okamžiku akutní infarkt, proto jim často kolegové nebo rodina volají záchranku. Při dalších vyšetřeních se však na fyziologickou příčinu nepřichází, a je nejvyšší čas vyhledat odbornou terapeutickou pomoc, která je jedinou možností, jak se zbavit úzkosti.

Strach, který sužuje mysl a ochromuje tělo? Nebojte se vyhledat pomoc!

Tři kroky ke zvládání úzkostných stavů

Na základě sezení s psychoterapeutem se stanovuje léčba, která může spočívat na dvou nebo třech pilířích. Prvním krokem je samozřejmě kognitivně-behaviorální psychoterapie, která si klade za cíl odstranit zažité vzorce chování a odhalit příčinu vzniku úzkostných stavů. Druhým, neméně důležitým, je nácvik dechových a svalových cvičení, které dotyčnému pomohou zvládat přicházející úzkost. Za třetí se v nejvážnějších případech nasazují šetrná antidepresiva nezpůsobující závislost.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář