Vyrazte na kolo i s vašimi nejmenšími, ale hlavně bezpečně

Přemýšlíte jak strávit letošní dovolenou? Zapomeňte na hotelové komplexy plné turistů a vydejte se poznávat nová místa na kolech u nás, či v zahraničí. Trasy jsou nenáročné, a tak můžete bez obav sebou vzít i děti.

Než šlápnete do pedálů – Příprava

cyklistika-s-detmi-bigUž velmi malé děti, které jsou schopny stabilně sedět a udržet hlavičku, můžete vzít s sebou na cyklistickou projížďku. Důležitější než výběr lokality je bezpečnost dítěte, na kterou je potřeba nejvíce myslet. Možností, jak dítěti i sobě dopřát pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu, je několik. Výběr bezpečné přepravy je však závislý na věku dítěte.

Cyklosedačky

Dětské sedačky na kolo jsou vhodné asi do dovršení čtvrtého roku věku dítěte, neboť starší děti o vyšší hmotnosti již dětská sedačka neusnese. Nejvhodnější jsou sedačky vcelku, které jsou vybaveny i držákem na hlavu a nohy a mají i bezpečnostní pás. Nejlepší je, pokud se sedačka dá připojit na rám kola, protože je pružnější a stabilnější.

Samozřejmě je dobrá i sedačka, která se nasadí před vaše sedlo, i ta, která se dá namontovat na zadní nosič.

Výběr cyklosedačky závisí jednak na povaze dítěte, zda se bude lépe cítit před vámi, ale také na tom, které umístění cyklosedačky bude při jízdě vyhovovat vám.

Přívěsné vozíky

Přívěsný vozík za kolo je pro děti bezpečnější než používání běžné cyklosedačky.

V přívěsném vozíku je dítě chráněno pevným rámem a bezpečnostními prvky jako jsou bezpečnostní pásy, polstrování v oblasti zad nebo ochranná opěrka kolem hlavy. Některé modely umožňují instalovat do vozíku i autosedačku.

Při nehodě je dítě v cyklosedačce vystaveno daleko většímu nebezpečí, protože není ničím chráněno, a případný pád cyklisty z kola plně kopíruje. To neplatí v případě přívěsného vozíku, neboť je s kolem spojeno tyčí s kloubem, a tvoří tak samostatnou jednotku. Při pádu kola vozík zůstává v bezpečné stabilní poloze. Navíc je viditelnost vozíku na pozemních komunikacích zajištěna reflexními prvky, odrazkami na kolech a po obvodu vozíku a reflexním praporkem, který je umístěn nad vozíkem. Vozík je zepředu vybaven ochrannou síťkou, která zajišťuje dostatečný přívod vzduchu a zároveň dítě chrání před případným odraženými kamínky nebo hmyzem.

Tažné tyče

I když je dítě již dostatečně velké na vlastní kolo, ne vždy musí stačit tempu svých rodičů, zvláště na delších trasách. Perfektním řešením za rozumnou cenu je dětská tažná tyč, která dokáže během několika vteřin spojit dospělé a dětské kolo v jeden stroj. Teleskopické tyče navíc umožňují jejich snadné složení ve chvíli, kdy dítě zatouží po samostatné volné jízdě, skvěle se hodí i k výuce správných zásad jízdy na kole, bez neustálého poučování dítěte. Jediným nepřítelem z hlediska bezpečnosti tak zůstává spánek dítěte ve chvílích, kdy přestane šlapat a přestane se jízdě věnovat. Odborníci proto doporučují brát s sebou na tyč jen starší děti, které se v sedle bez problémů udrží a jsou schopny pravidelně během jízdy komunikovat.

Nezbytné doplňky

Na co nikdy nesmíme zapomenout, je přilba. Dítě do patnácti let musí mít při jízdě na kole ochrannou přilbu vždy, bez ohledu na to, zda je v obci, nebo mimo ni. Přilba by měla být upevněna tak, aby seděla na temeni hlavy, vodorovně s úrovní očí. Nesmí být posunuta ani do čela, ani do týla, aby chránila hlavu co nejlépe. Vedle přilby nezapomínáme ani na chrániče nohou a rukou a také reflexní prvky dětského oblečení.

České i zahraniční cyklostezky na dosah

Ať už si vyberete cyklostezky českých luhů a hájů, pojedete do Porýní, Bavorska, povodí Labe nebo na pobřeží Baltského moře – všude najdete dobře udržované cyklostezky s multikulturními zážitky.

Perfektně vybudovanou síť cyklistických tratí nabízí okolí Neziderského jezera – největšího stepního jezera ve střední Evropě, které bylo prohlášeno za světové kulturní dědictví UNESCO. Cyklostezka kolem Neziderského jezera vás povede přes Rakousko a dokonce i přes Maďarsko. Za hranicí odbočte na Berg, přímo na cyklotrasu Berg – Edelstal, dále přes Prellenkirchen, Deutsch Haslau, přes vesnici Potzneusiedl do Neudorf a odtud po cyklotrase k Neziderskému jezeru, kde se v létě můžete vykoupat.

Stejně zajímavé a nenáročné trasy pro rodiny s dětmi skýtá i Maďarsko. Poměrně dlouhou trasu nabízí cyklostezka po okolí Budapešti, kterou si lze hvězdicovitě rozdělit na několik dnů. Pro jednodenní výlety jsou výhodné i cyklotrasy okolo Balatonu, v povodí Dunaje nebo přes Budínské vrchy.

Krásné scenérie nabízejí cesty přes Slanská pohoří na severovýchodě země. Najdete tam historická městečka Gonc, Viszoly a Vilmány.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář