Bojujete s opakujícími se gynekologickými infekcemi, povlaky na jazyku či plísněmi na nohou? Možná za to může kandida – houba, která umí nadělat v těle pěknou paseku. Přečtěte si, odkud se kvasinková infekce bere a jak proti ní bojovat.
Kde se kandida vzala?
Kandida je druh kvasinky, který se v určité míře přirozeně vyskytuje v našich střevech a ústech. Spolu s ostatními bakteriemi nám pomáhá s trávením a vstřebáváním živin z potravy. „Dobré bakterie“ obvykle zvládají kandidu krotit. Občas se ale stane, že se vymkne kontrole. Může za to nejčastěji narušení střevní mikroflóry agresivními léky – antibiotiky. Ta totiž rozhodí trávení a zničí většinu bakterií, včetně těch dobrých. Kandida se pak chopí nadvlády nad střevy, a protože ji nemá kdo zastavit, vesele se rozmnožuje.
Mezi další časté příčiny patří nadměrné užívání cukru a sacharidů, alkoholu, antikoncepce a nadměrný stres.
Jak poznáte, že máte v těle přemnožené kvasinky?
K nejčastějším příznakům kvasinkové infekce patří:
- zvýšená chuť na cukr a sladké,
- plísně nohou a nehtů,
- kvasinkové infekce pochvy,
- kožní problémy (ekzém, lupy, kopřivka apod.),
- trávicí potíže (nadýmání, průjem aj.),
- infekce močových cest,
- deprese, smutek, pocit únavy.
U žen se přemnožené kvasinky projevují nejčastěji gynekologickými problémy, a to konkrétně kvasinkovou infekcí pochvy. Tu poznáte podle svědění, otoku, bílého hrudkujícího výtoku a nepříjemných pocitů v oblasti genitálií.

Léčba kvasinkové infekce
K lokálnímu ošetření vám lékaři předepíší mast či jiné vhodné léčivo, které zabrání šíření a sníží příznaky. U gynekologických problémů se léčí kvasinky speciálními globulemi (vaginálními čípky). Málokterý lékař vám však řekne, že je potřeba se zbavit kvasinek i ze střev – z jejich hlavní centrály, odkud se šíří do celého těla. Na to se nejvíce osvědčila speciální kvasinková dieta a kvalitní probiotika.
Kvasinková dieta: co jíst a čeho se vyvarovat?
Kvasinky milují cukr. Z toho důvodu na něj máte při onemocnění tak velkou chuť. Kvasinky ve střevech jednoduše volají o další dávku sladkostí, která jim pomůže dále se množit. A právě proto byste se měli cukru co nejvíce vyvarovat! Omezit byste měli nejen sladkosti, ale všechny věci obsahující cukr a vysoký podíl sacharidů. Jedná se zejména o mouku a výrobky z ní, sladké ovoce, polotovary, alkohol a kávu.
Naopak do jídelníčku byste měli zařadit oregano, česnek, ostropestřec, kvašenou zeleninu nebo třeba aloe vera. Všechny tyto potraviny působí protibakteriálně a pomáhají očistit střeva.
Kvasinkovou dietu je potřeba držet minimálně tři měsíce. Mohlo by se jinak stát, že skončíte v začarovaném kruhu a kvasinky se vám budou neustále vracet. Důležité je myslet také na následnou prevenci. Pokud se po ukončení léčby začnete přejídat cukrem, kvasinky budou cobydup zpátky.