Klíšťata – pozor na ně!

Klíšťata přenášejí závažná onemocnění. Když sají krev živočichů, mnohdy se nakazí bakteriemi či viry, které zvířata přenášejí a riziko přenosu na člověka je pak vysoké. Víte, jak se proti klíšťatům bránit, jak si je z těla bezpečně odstranit a jaké jsou příznaky onemocnění?

Chraňte se proti klíšťatům

  • Nechejte se očkovat proti klíšťové encefalitidě
  • Používejte repelenty proti hmyzu
  • Do přírody se vhodně oblečte – ideální jsou dlouhé rukávy a kalhoty
  • Vyhýbejte se místům s vysokou trávou a křovinám
  • Nesedejte ani si neléhejte na zem
  • Vždy, když se vrátíte z přírody, prohlédněte se
  • Pokud objevíte klíště, neprodleně jej odstraňte
  • Po odstranění dále sledujte, zda se u Vás neprojeví nějaké příznaky klíšťového onemocnění

Očkovat se dá v průběhu celého roku

Očkovat se dá pouze proti klíšťové encefalitidě. Proti Lymské borelióze zatím vakcína neexistuje. Očkování proti encefalitidě zahrnuje 3 injekce. Po prvních dvou dávkách budete chráněni jeden rok, po třetí dávce nejméně 3 roky.

Jak klíště správně vyndat?

Jakmile je klíště přisáté, je nejlepší jej pinzetou vyviklat (kývavými pohyby) a mechanicky vytáhnout. Uchopte klíště za hlavičku (ne za zadeček), aby se nepřetrhlo. Rozhodně před Klíštěodstraňováním klíště nijak nedrážděte (nezakapávejte olejem, nedezinfikujte apod.), protože by mohlo do kůže uvolnit ještě více virů.

Na odstraňování si vždy vezměte pinzetu. Po vyndání klíštěte příslušné místo vydezinfikujte. Jestliže se Vám podaří klíště přetrhnout, bude nejlepší, když si zajdete na chirurgii, kožní či k praktickém lékaři, kde by jej měli bezpečně odstranit.

Dříve se doporučovalo klíště vytahovat krouživými pohyby a vášnivě se diskutovalo o tom, zda točit po směru, anebo proti směru hodinových ručiček. Nyní však odborníci přiklánějí k výše uvedenému postupu.

Klíšťová onemocnění a jejich příznaky

V Evropě se vyskytují tato onemocnění přenášená klíšťaty: Lymeská borelióza, klíšťová encefalitida, klíšťová návratná horečka a Krymsko – Konžská hemoragická horečka. U nás je nejrozšířenější zejména encefalitida a borelióza.

Encefalitida je virovým onemocněním, jehož inkubační doba trvá 7 – 14 týdnů. Projevuje se ve dvou fázích, přičemž mezi jednotlivými fázemi nastává bezpříznakové období, kdy se postiženému uleví. V první fázi se onemocnění projevuje jako chřipka. Typickými příznaky jsou bolesti hlavy, horečka, nevolnost, bolesti svalů a kloubů. Druhá fáze je charakteristická opět bolestmi hlavy, světloplachostí, zvracením, nevolností, poruchami spánku, dezorientací a  depresemi. Může dojít i k porušení mozku a míchy.

Typickým příznakem boreliózy je výskyt červené skvrny v místě, na kterém bylo klíště přisáté. Skvrna se může objevit až po několika dnech či týdnech. Diagnostikovat boreliózu není jednoduché, protože příznaky se shodují s mnohým jinými nemocemi, zejména s chřipkou. Objevují se bolesti hlavy, bolesti svalů a únava. Pokud se borelióza neléčí, jsou postiženy klouby, nervový a kardiovaskulární systém.

Kde jsou nejrizikovější oblasti?

Klíšťata se vyskytují ve stinných a vlhkých lesích, na travnatých pasekách, otevřených polích a křovinách. Klíště Vás nemusí nakazit jen v lese, ale třeba i u Vás na zahradě! Obecně se klíšťata zdržují všude tam, kde je tráva vyšší než 20 cm. Na zahradě se z tohoto důvodu doporučuje udržovat co nejnižší trávník a na podzim spálit shrabané listí, pod nímž parazité přezimují. Protože k životu potřebují vlhkost, často se objevují v blízkosti vodních ploch. Klíště se zdržuje jak ve venkovských, tak i městských oblastech.

Informace o rizikových regionech lze najít na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky www.mzcr.cz.

Přidejte komentář