Jak se zbavit lupů

Ať děláte, co děláte, nemůžete se zbavit svých lupů? Tento problém trápí stále více žen i mužů. Správný výběr šamponu a dobrá péče o vlasy a vlasovou pokožku je základem. V článku se dozvíte pár rad, jak s lupy konečně zatočit!

Na počátku je třeba stanovit, jaký je důvod vzniku lupů ve vašich vlasech. U někoho se jedná o mastnou pokožku hlavy nebo mastnější vlasy. U jiného jsou lupy zase důsledkem přesušené vlasové pokožky či prochladnutí hlavy. Nejvíce ale škodí špatný výběr šamponu, nebo nedostatečně opláchnutý šampon, špatně vyčesaný lak či gel.

Výběr šamponu

Jak se zbavit lupůKomerční značky šamponu, které vídáte v reklamách, jsou do jisté míry kvalitní a vaše vlasy by se při jejich používání neměli potýkat s problémy. Při výběru šamponu dbejte nejen na kvalitu vlasů, ale také na jejich barvu. Světle blonďaté vlasy a vlasy barvené či melírované bývají zpravidla sušší a proto je důležité vybrat vhodný šampon.

Pokud se staráte o nákupy šamponů celé rodiny, vždy pečlivě rozvažujte. Především vždy kupujte jiný šampon mužům a ženám ve vaší rodině. Šampony pro muže se liší jiným složením a silnějším účinkem. A protože se jedná o silnější účinek, při prvním střetáváním s lupy se je takovým domácím receptem pro ženy vyzkoušet právě čas od času šampon mužský, který reaguje velmi rychle na normální i mastné vlasy. Poté se však raději vraťte ke svému šamponu, přeci jen i aroma šamponu je na vašich vlasech znát.

Pokud však na vaše lupy nic nezabírá, nebojte se zeptat svého kadeřníka, jaký kosmetický prostředek vám doporučí ze své zkušenosti, nebo jaký šampon bude vhodný pro váš typ a kvalitu vlasů.

Pokud jsou vaše problémy opravdu velké a nevíte si rady, navštivte dermatologa. Dermatolog zjistí, jestli nemáte přesušenou nebo mastnou pokožku, která může být důsledkem různých onemocnění.

Poradit vám mohou i v lékárně. Ochotná obsluha vám může poraditspeciální léčivé přípravky, právě na problémy s lupy.

Správné mytí a péče o vlasy

Pokud patříte mezi ty, kteří si své vlasy myjí každý den, rozhodně tuto rutinu změňte. Z počátku to sice bude nepříjemné, ale brzy si vaše vlasy navyknou a mastit se budou mnohem později. Pod pokožkou hlavy se totiž ukrývají mazové žlázy, pro které je působení vody signál k tomu, aby produkovaly více mazu. Proto člověk, který si hlavu myje každý den, nadělá svou snahou více škody než užitku. Odborníci radí mytí hlavy jednou až dvakrát do týdne.

Pokud máte mastné vlasy, používejte přípravky, které vám péči o vlasy usnadní. Kromě kvalitního šamponu určeného pro mastné vlasy, používejte i vlasovou vodu, která se stýká s větším úspěchem než vlasový balzám, jelikož obsahuje alkohol a vlasy pomáhá vysušit.

Nebuďte také příliš pohodlní a používejte více přípravků. Zkombinované přípravky, tedy ty, které slibují mnoho účinků pouze v jedné nádobě, mohou způsobit někdy i vlasové problémy. Při používání například šamponu a kondicionéru v jednom se vlasy mnohem rychleji mastí.

Používání takovýchto spojených přípravků je vhodné pro kudrnaté vlasy. Ty bývají totiž velice suché a obyčejné šampony se často nedostanou k promaštění už od kořínků. Současně se ale na suché vlasy nehodí používat kondicionér po každém mytí, vhodnější je kondicionér používat po druhém až třetím mytí.

Babské rady:

  • Dobrým receptem je prý užívání citronové šťávy, která brání šupinatění pokožky na hlavě a snižuje tak tvorbu lupů. Do převařené vody se má přes nekovové sítko vymačkat šťáva z jedno citronu. Vzniklým roztokem se mají vlasy po umytí šamponem opláchnout a nechat volně usušit.
  • I jídelníček dokáže ovlivnit zdravě vypadající vlasy bez lupů. V jídelníčku by neměly chybět mořské plody, zelenina a citrusy, neboť obsahují dostatek železa, zinku a vitamínů B a C.
  • Dodržovat by se měl také pitný režim, jíst hodně vitaminů, minerálů a zeleniny.
  • Pokud jste majiteli mastných vlasů, vyhněte se jídlům bohatým na nasycené tuky, sůl, koření a cukr. Naopak hodně pijte a jezte vitaminy A, E, B a C.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář