Jak je (ne)bezpečné opalování v solárku?

Lékaři považují opalování v soláriu za stejně nebezpečný hazard se zdravím, jako při pobytu na slunci bez ochranných mlék a krémů. Pokud se bez opalování v soláriu neobejdeme, je třeba rizika poškození pokožky omezit na minimum

solárium

Solárium je rychlá cesta k opálené pokožce zvláště pro ty, kteří chytají bronz jen s obtížemi. Opalování pod umělými paprsky má však i svou stinnou stránku.

Mnohaleté výzkumy ukázaly, že intenzivní opalování v soláriu má za následek předčasné stárnutí pokožky a podporuje tvorbu vrásek. Solárka mají také nemalý podíl na zvýšeném výskytu nádorových onemocnění pokožky, takzvané melanomy, které patří k nejzávažnějším nádorovým onemocněním, pokud se neodhalí včas.

Jedinou cestou jak využívat moderní vynález opalování bez sluníčka je důkladné seznámení s riziky a hlavně důsledná prevence.

Před návštěvou solárního studia…

  • Zjistěte si svůj fototyp a pak zvažte, jaké časové intervaly opalování si zvolíte podle tabulky dostupné v soláriu s uvedenou bezpečnou dobou opalování
  • Před opalováním se odličte a sundejte všechny šperky
  • Pokud užíváte nějaké léky, pečlivě si přečtěte informace v příbalovém letáku. Některé léky mohou po opalování v soláriu spustit fotoalergenní reakci

Znáte svůj fototyp? Kategorie fototypů

Někdo se opálí do vždy ideálně bronzova, jiný se spálí během pár minut. Tato reakce na sluneční paprsky je dána takzvaným fototypem, což je doba, která určuje optimální dobu bezpečného pobytu na slunci.

Fototyp 1: Vždy se spálí, nikdy nezhnědne, nepigmentuje. Bezpečná doba opalování je 5 až10 minut.

Fototyp 2: Snadno se spálí, zhnědne minimálně. Bezpečná doba opalování je 10 až 20 minut.

Fototyp 3: Mírně se spálí, postupně pravidelně hnědne. Bezpečná doba opalování je 15 až 25 minut.

Fototyp 4: Spálí se minimálně, dobře hnědne. Bezpečná doba opalování je 20 až 30 minut.

Míru ochrany před ultrafialovým (UV) zářením vyjadřuje číslo SPF, které je uvedeno na obalu opalovacího přípravku. Hodnota SPF zjednodušeně tedy vyjadřuje násobky doby pro relativně bezpečný pobyt na slunci, (tedy i v soláriu), aniž dojde k popálení pokožky. Znamená to, že pokud pokožka zčervená například za pět minut, opalovací krém tento čas prodlouží na dvacet minut. Výsledná hodnota ukazuje, že ochranný faktor opalovacího přípravku je číslo čtyři. Vždy však záleží na konkrétním fototypu, podle něhož vybíráme opalovací krém.

Užitečné rady do solária

  • Zkontrolujte si, zda je solárium čisté, a zda je k dispozici dezinfekční prostředek, abyste si lůžko mohli sami utřít. Také máte právo vědět, jak staré jsou zářivkové trubice a kolik hodin byly v provozu
  • Nezapomeňte si chránit oči vhodnými brýlemi s UV filtrem, které jsou v soláriu k zapůjčení. Pouze zavřít oči nestačí, neboť paprsky pronikají i přes víčka.
  • Používejte opalovací krémy, které jsou speciálně určené pouze pro solária. Zabraňují vysoušení pokožky a některé z nich obsahují složky, které efekt opálené pokožky podporují.
  • V soláriu vypněte mobil a zapomeňte na starosti a práci. Vždyť jste přišli proto, abyste odpočívali.
  • Po opalování se několik hodin nesprchujte.
  • Neopalujte se ve stejný den v soláriu a na slunci. V soláriu si už vyberete denní dávku záření a na slunci byste ji neúměrně zvýšili. Dermatologové radí, že solária bychom měli navštěvovat jen v zimě nebo tehdy, když je slunečních paprsků nedostatek. Za rozumnou míru se považuje 10 návštěv solária ročně.
  • Pokud se vám po opalování na kůži objeví červené skvrny, otoky nebo jiné nepřirozené reakce, ihned navštivte kožního lékaře.

Kdy se soláriu raději vyhnout

Obecně platí, že solária nejsou vhodná pro děti a mladistvé do osmnácti let. Přestože mladé slečny touží být opálené jako od moře, dermatologové umělé opalování nedoporučují, neboť teprve až v dospělosti je pokožka dostatečně „vyzrálá“ a odolná proti UV záření.

Také pro osoby s alergií na sluníčko nebo s přecitlivělou pletí je lepší na solárko zapomenout. A ještě něco – u těhotných žen nebo těch, které užívají hormonální antikoncepci, může vlivem hormonálních změn v těle po opalování v solárku (ale i na slunci) dojít k nepříjemné pigmentaci.

A pokud se vám žádné solárium nelíbí nebo k němu nemáte důvěru, najděte si kliniku plastické chirurgie, kde spolehlivě používají pouze bezpečné přístroje.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář