5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

Hubnutí není žádná složitá věda, přestože tak na lidi působí. Stačí si osvojit základní návyky a půjde to samo. Jak tedy na to, aby se hubnutí stalo hračkou? Osvojte si 5 následujících návyků.

5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

1) Žádné slazené nápoje

Pravidlo číslo jedna – žádný cukr ve vodě.  Ať už sladíte čaj, pijete slazené limonády, nebo si libujete v kolových nápojích, vše musí z vašeho jídelníčku zmizet.

Vsaďte raději na kvalitní čaj a kávu bez cukru a čistou vodu bez přidaného cukru (je jedno, zda bude perlivá, nebo neperlivá). Opatrně i s nápoji, které doslazované nejsou, ale cukru obsahují hodně. Tedy 100% džusy a čerstvě odšťavněné ovoce („freshe“).

5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

Slazené nápoje jsou velmi kalorické. Pouhá jedna plechovka kolového nápoje si vyžádá 10 minut intenzivního tréninku, než kalorie opět spálíte. Navíc tyto nápoje vůbec nezasytí a naopak kvůli rozkolísanému krevnímu cukru opět velmi brzy navodí pocit hladu. Není proto divu, že cukr v nápojích je jednou z největších příčin obezity ve společnosti.

Zkrátka NE! Sladké tekutiny jsou při hubnutí tabu číslo jedna.

2) Žádné sacharidy před spaním

V ideálním případě jezte naposledy 3 hodiny před spánkem. Platí, že i v běžné večeři by mělo být sacharidů poskrovnu. Vsaďte spíše na bílkoviny (plátek masa, trocha ryby, sýry, tvaroh) v kombinaci s tuky (trocha kvalitního oleje a semínek či ořechů) a nízkosacharidovou zeleninou (listnatá zelenina, saláty, špenát, brokolice…).

Pokud dostanete hlad těsně před spaním, nejlepší je přijmout čistě bílkovinové jídlo – tuňák z konzervy, plátek restovaného masa, proteinový nápoj. Nikdy těsně před spaním nesahejte po pečivu.

Zatímco bílkoviny jako stavební živiny využije tělo k regeneraci během spánku, sacharidy pouze uloží do tukových zásob, protože tělu dodávají primárně energii.

Obecně také platí, že nejvíce sacharidů bychom měli přijímat dopoledne (k snídani, svačině), resp. po obědě, abychom měli v průběhu dne dostatek energie. Odpoledne a k večeru už by jejich příjem měl klesat.

3) Pohyb 30 minut denně

Ne, nemusíte se denně hodinu a půl potit v tělocvičně ani strávit celý víkend na nohou. Můžete i vynechat svůj ranní běh. Pokud udržíte svůj jídelníček na uzdě a budete dodržovat ostatní čtyři body z těchto doporučení, stačí vám denně půl hodiny cvičení a váha půjde dolů.

5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

Musí ale jít o intenzivní trénink, u kterého se skutečně zapotíte a zadýcháte. HIIT 30 minut denně ke zdravému životnímu stylu zkrátka stačí, udělejte z ní nedílnou součást svého života.

Pokud k tomu navíc zvládnete zmíněný ranní běh nebo delší víkendovou procházku, případně se rekreačně věnujete nějakému sportu, vaší postavě tyto aktivity díky vašemu základnímu 30minutovému tréninku pomohou o to efektivněji.

4) Vyvážený spánek

Není zdravého těla bez dostatku spánku. A platí to i pro hubnutí. Spánek by měl být pravidelný – usínejte a vstávejte ve stejný čas, ideálně každý den v týdnu včetně volných dnů. Samozřejmě nevadí, pokud si o víkendu pospíte o hodinu déle. Ničí životní styl by ale neměl vypadat tak, že přes týden je spánek šizen a o víkendu se dospává do oběda. Tělo potřebuje kvalitní spánek každý den.

5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

Nedostatek spánku zhoršuje regeneraci. Při vyčerpání také máme větší tendenci sahat po nezdravých potravinách, zejména po sladkostech a slazených nápojích. Ani na kvalitní trénink nezbývá energie.

Pokud máte zaměstnání, které pravidelný spánek neumožňuje, snažte se alespoň každý den naspat doporučený počet hodin. Průměrný člověk potřebuje denně 8 hodin spánku. Všichni by se pak měli vejít do 6 až 9 hodin spánku denně.

5) Všeho jídla s mírou

Zapomeňte na všelijaké diety, kde máte jídelníček rozepsaný do detailu a půlku potravin máte zakázanou. Jezte kvalitní čerstvé potraviny. Klíč je v tom, že všeho musí být s mírou. Jezte pětkrát či šestkrát denně. Nepřejídejte se, ale nemějte hlad. Všechny porce by měly být přiměřené.

Jídelníček je nutné vyvážit tak, aby obsahoval vhodné množství bílkovin, sacharidů a tuků. Stejně jako vitamínů a minerálů. Konkrétní množství se může lišit dle vaší postavy, pohlaví, věku i způsobu tréninku.

5 důležitých návyků, se kterými bude hubnutí hračka

Můžete si dát svůj oblíbený dortík, musí to být ale při speciální příležitosti (narozeniny, vzácná návštěva, romantická večeře) a v rozumném množství. Na Vánoce si dejte zkrátka volno a dopřejte si o něco více cukroví, než je zdrávo. A v létě si dejte osvěžující kofolu do půllitru na zahrádce. Ve všech případech ale musí jít o výjimečnou situaci.

Pro shození přebytečných kil musí být jídelníček z 90 % dokonalý a co nejvíce vyvážený. Taková dieta je pak dlouhodobě udržitelná a funkční.

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář