K bezšamponové metodě no poo jsem se dostala již před lety během poznávání ekologické cesty životem. Způsobů, jak si (ne)mýt vlasy bez pomoci šamponu, je vícero. Podrobně se podíváme na ty, které mám vyzkoušené.
Co to znamená no poo?
No poo je zkratka z anglického výrazu no shampoo, tedy „bez šamponu“. Pojem tedy skutečně označuje mytí vlasů bez použití šamponů. Šampony vlasy nadměrně vysušují a my se tím takto dostáváme do nikdy nekončícího koloběhu boje s mastnotou, kterou se vlasy brání právě nadměrnému vysoušení. Nemluvě o chemii, kterou běžné šampony obsahují.
Zapomeňte tedy na klasické chemické šampony, jejich jemnější přírodní verze i na tuhé šampuky a pojďte se podívat, jaké jsou vaše možnosti, pokud toto vše zahodíte. Jak tedy budete s metodou no poo o vlasy pečovat? Za použití přípravků, z nichž většinu najdete ve své kuchyni.
Proč vyzkoušet mytí bez šamponu?
Hlavním důvodem je to, co bylo zmíněno výše. Klasické šampony jsou plné chemie, konkrétně se jedná hlavně o silikony, parabeny, ropné deriváty a další. Tato chemie může dráždit, nebo dokonce způsobovat alergie. Nemluvě o tom, že se přes kůži dostává do těla.
Šampony vlasy nadměrně vysušují, díky obsahu pěnidel, a ty se tomu brání, a tak produkují více mazu. Nekonečný kolotoč, ze kterého je ale možné vystoupit.
Výhody a nevýhody mytí vlasů bez šamponu
Výhody no poo
- Nižší výdaje oproti klasické péči.
- Spoustu surovin již doma máte. Není tedy třeba kupovat nic speciálního.
- Časem se prodlužují intervaly mezi jednotlivými mytími, tudíž mytí nezabere tolik času. Určitě si vlasy nebudete muset mýt tak často jako dříve. Je to dobrá zpráva hlavně pro ty z vás, co si vlasy myjí denně kvůli silnému maštění. Dá se dostat i k intervalu mytí jednou za čtrnáct dní.
- Neprodukujete tolik odpadu, protože odpadá neustálé kupování plastových lahviček, takže šetříte planetu.
- Již své tělo nezásobujete pravidelnou dávkou chemie.
Nevýhody no poo
- Určitě nesnadný start. Na začátku, kdy jsou vlasy zvyklé na pravidelný přísun chemie, se mohou dost mastit. Může trvat minimálně šest týdnů, než se tohoto nepříjemného jevu zbavíte. Počítat můžete ale také s měsíci, mělo by jít zhruba o asi půl rok.
- Pro někoho může být nevýhodou absence pěny ve vlasech.
Čím tedy mýt vlasy bez šamponu?
Vlasy lze umýt pouze čistou vodou. Několik minut je splachujete teplejší vodou a masírujete, abyste z nich odstranili co nejvíce mastnoty a špíny. Pokud si ale nedokážete představit, že byste si pouze takto umyli dostatečně své vlasy, čtěte dále.
Mytí vlasů za použití sody a octa
Klasická jedlá soda, kterou používám velmi často místo prášku na pečení a také na úklid, byla mou první volbou.
A tak jsem si připravila dvě suroviny – směs jedlé sody a vody a octový oplach, který neutralizuje zásadité účinky jedlé sody na pokožku hlavy.
Na lžíci sody budete potřebovat zhruba hrnek vody, ale pokud máte vlasy mastnější, sody přidejte. Vmasírujte směs do celé délky vlasů a po pár minutách působení zase smyjte. Dobrým pomocníkem může být rozprašovač. Octový oplach připravíte smícháním lžíce jablečného octa s hrnkem vody.
Tato metoda mi vyhovovala ze všeho nejméně. Nelíbilo se mi, jak jsou vlasy vysušené a zplihlé. Soda vlasy docela vysušuje, proto je lepší nepoužívat ji tak často. Určitě se ale jedná o vhodný start, zbaví totiž vlasy nánosů chemie. Pak je lepší pokračovat s jinou metodou.
No poo za využití žitné mouky
Protože jsem se sodou nebyla spokojená, hledala jsem jiný způsob. Zjistila jsem, že mohu místo ní použít žitnou mouku, kterou jsem doma už měla na pečení chleba. Ta by měla mýt vlasy díky obsahu saponinů. Důležité je použít mouku co nejjemněji mletou. Celozrnná mouka není vhodná kvůli komplikovanému vymývání z vlasů.
Stačí tedy přibližně dvě až tři lžíce žitné mouky smíchat s vodou, aby vzniklo těstíčko jako na lívance, vmasírovat jej do vlhkých vlasů, nechat pár minut působit a opláchnout. Výsledek? Krásně umyté vlasy hned po prvním použití. I tady na závěr můžete použít jako kondicionér jablečný ocet.
Žitnou mouku jsem na mytí vlasů používala asi nejdéle. První zkušenost mě přesvědčila. Nahradit se mimochodem dá také kváskem. Mé docela dost se mastící vlasy jsem takto myla přibližně co třetí den.
Dnes již mouku na vlasy nepoužívám. Využívám buď přebytky kvásku, nebo vajíčko, o kterém budu psát níže.
Marocký jíl místo šamponu?
Po mouce přišel na řadu marocký jíl. Postup je stejný jako u mytí žitnou moukou. Vytvoříte kašičku, kterou necháte působit ve vlhkých vlasech a poté důkladně smyjete.
Osobně moc nevidím rozdíl mezi marockým jílem a žitnou moukou. Vlasy mi po obou variantách přijdou stejné. Za mě je tedy rozdíl hlavně ve vyšší pořizovací ceně za jíl. Jeho výhodou je však širší použití než u mouky, umyjete si s ním i obličej a tělo. Doporučuji vyzkoušet pleťovou masku z marockého jílu, růžové vody a pár kapek arganového oleje.
Také vejce lze na mytí vlasů vyzkoušet
Poslední metoda, kterou jsem vyzkoušela, je mytí syrovým vajíčkem. Použít se dá také jen žloutek, nebo také jen bílek. Žloutek je dost výživný pro vlasy suché, mastící se vlasy zase skvěle umyje bílek.
Já do rozšlehaného vajíčka přidávám ještě med a aloe vera gel. Jen je potřeba dát pozor při oplachování, když použijete vodu teplejší než vlažnou, tak se vám vejce ve vlasech srazí a vymývá se opravdu těžko.
S tímto způsobem jsem nejspokojenější. Vlasy jsou hebké, nadýchané, mají objem, což třeba se svými jemnými vlasy docela ocením.
Další metody mytí vlasů bez šamponu
Metod je opravdu mnoho. Níže si můžete přečíst další možnosti k vyzkoušení.
- Káva.
- Mýdlové ořechy. Používají se na praní prádla, ale díky obsahu saponinů je možné použít je také na vlasy.
- Mydlice lékařská. Taktéž obsahuje saponiny, takže je vhodná k mytí.
- Kaštany z kaštanu koňského také obsahují saponiny, jedná se tudíž o další surovinu vhodnou k umytí vlasů.
Tipy pro no poo na závěr
- Jako kondicionér se kromě octového oplachu dají použít odvary z bylin.
- Do jakékoliv metody, kromě té sodné, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje (třeba rozmarýna podporuje růst vlasů) nebo pár kapek rostlinných olejů, třeba arganový nebo ricinový.
- Při této metodě péče o vlasy se doporučuje používat kartáč z kančích štětin. Ten rovnoměrně rozčeše maz, jež vlasy chrání. Před jeho použitím je ale potřeba vlasy pořádně rozčesat běžným hřebenem nebo kartáčem, který jste zvyklá používat.