Ricinový olej na řasy a vlasy: Jak ho nanášet a na co si dát pozor?

Dlouhé vlasy, husté obočí a panenkovské řasy. Ricinový olej je skvělý pomocník při péči o vlasy a porost. Má skvělé regenerační účinky, přispívá k jejich růstu, a navíc zvláčňuje pokožku. Pokud si ale nedáte pozor, mohl by ricinový olej nadělat více škody než užitku. Jak s ním tedy zacházet?

Olej na vlasy v lahvičce

Co jste o ricinovém oleji pravděpodobně nevěděli

Ricinový olej se získává z ricinovníku neboli skočce obecného. Na tom by asi nebylo nic zajímavého, kdyby skočec nepatřil k nejjedovatějším rostlinám na světě. Stačí pozřít 20 semen ostnatého plodu připomínajícího líčí a do týdne se dostaví těžká otrava a vnitřní krvácení. Je tedy velkým překvapením, že právě z této rostliny se získává olej, který je tak opěvován za své skvělé účinky.

Pokud jej už máte doma, nemusíte panikařit ani ho vyhazovat do koše. Ačkoliv se olej získává z jedovatých semen, po jejich slisování a povaření ztrácí své jedovaté účinky. Pro kosmetické účely je tedy zcela bezpečný. Olej má naopak skvělé hydratační vlastnosti a nejedné ženě či muži pomohl se zbavit lupů a získat dlouhou a hustou kštici. A my vám teď řekneme, jak na to.

Ricinovník, skočec obecný
Ricinovník sice patří k nejjedovatějším rostlinám, je však i cenný kosmetický pomocník

Na vlasy jako olejový zábal

Vlasy doporučujeme mírně navlhčit, ale ne moc, aby z nich nestékala voda. Olej nanášejte ideálně prsty či štětcem na barvení vlasů. Zaměřte se zejména na vlasovou pokožku a kořínky, které pár minut jemně masírujte. Masáží se prokrví pokožka hlavy, a tím se stimuluje růst vlasů.

Pak se zaměřte na konečky. Díky svým hydratačním vlastnostem dodá ricinový olej suchým konečkům vláhu a zároveň je ochrání před vnějšími vlivy. Olejový zábal nechte minimálně půl hodiny až několik hodin působit a poté pečlivě smyjte. Oproti kokosovému oleji, který je lehký a rychle se vstřebává, je ricinový olej hutný a lepivý. Doporučujeme proto vlasy umýt šamponem 2x až 3x po celé délce.

Na řasy jako noční výživa

K aplikaci ricinového oleje na řasy se nám nejvíce osvědčil starý vyčištěný kartáček od řasenky. Ten namočte do oleje a stejně jako kdybyste si aplikovali řasenku, nanášejte olej. Zaměřte se nejen na délky, ale i samotné kořínky řas. Pokud toužíte po hustějším obočí, nebojte se kartáčkem přejet i po něm.

Proč nestačí oči jednoduše namazat? Ricinový olej na sebe váže vodu. Proto pokud bychom si jej namazali na oči, mohl by způsobit jejich mírné opuchnutí. Olej by se navíc neměl dostat do sítnice oka.

A co vnitřní užití?

Občas se na internetu najdou babské rady na podávání ricinového oleje vnitřně – jako projímadlo proti zácpě. To ale nedoporučujeme. Olej může ve větším množství rozleptat a podráždit sliznici a vyvolat velmi nežádoucí účinky. Létům, kdy se ricinový olej běžně používal jako projímadlo, už dávno odzvonilo. Dnes se raději porozhlédněte po příjemnější a bezpečnější alternativě a ricinový olej si ponechte jen k péči o vlasy a pokožku.

Přidejte komentář