Na úvod trochu biologie: Pohlaví dítěte určují buněčné chromozomy X a Y. Pokud se spojí chromozomy X a X, pak bude pohlaví čekaného dítěte ženské. Pokud se spojí chromozomy X a Y, pak bude pohlaví dítěte muž. Vajíčka matky se skládají pouze z chromozomů X a záleží tak na muži, který z jeho chromozomů v buňce spermie (sperma obsahuje X i Y buňky) oplodní ženino vajíčko. Tedy přesněji řečeno nezávisí to přímo na něm, ale zřejmě spíše na okolnostech, ke kterým při procesu oplodnění vajíčka dochází. Odborná veřejnost se shoduje, že pohlaví nelze s jistotou předpovědět nebo naplánovat nelze a tuto záležitost řeší hned několik lékařských oborů. V procesu tzv. umělého oplodnění se dnes s chromozomy již pracuje.
Víme, že rychlejší jsou spermie obsahující ryze mužské chromozomy typu Y. Tyto však mají menší životnost, neboť oproti chromozomu X citlivěji reagují na vlivy vnějšího okolí a rychleji odumírají. Naproti tomu jsou spermie nesoucí chromozom X těžší, pomalejší, ale odolnější. Někdo v tom spatřuje stejnou podobnost, jako mezi následným chováním a životem muže a ženy. Přesto laickou veřejnost po staletí stále zajímá způsob, jak ošálit přírodu a „stvořit“ si vytoužené pohlaví.
Pokud tedy už moderní věda ví, že pohlaví určují chromozomy, můžou mít nějaké tradiční „babské“ rady spojitost? Jde zkrátka ovlivnit přirozené složení chromozomů? Možná jste už slyšeli, že to přeci záleží na složení jídla, době milování nebo poloze… My si dnes všechny tyto všeobecně známé rady a recepty zopakujeme a podíváme se i na další méně častější poučky, které prý zaručeně fungují.
Načasování doby oplodnění:
Spermie s chromozomem Y jsou lehčí a plavou rychleji, než ty s chromozomem X. Mají však menší výdrž, proto se nejlépe uchytí v době těsně kolem ovulace nebo lehce po ní, kdy je uzrálé vajíčko připraveno k oplodnění. Naopak, pokud pronikne spermie k vajíčku ženy zhruba mezi pátým a třetím dnem před ovulací, narozené miminko bude nejspíše ženského pohlaví.

Správná poloha:
Pokud chcete k vajíčku efektivně „doručit“ mužský chromozom Y, je vhodnější přirozená poloha jako u zvířat, tedy zezadu. Oproti tomu misionářská poloha příliš rychlému transportu spermií k vajíčku nepřeje, tudíž se zvyšuje riziko úmrtí spermie s chromozomem Y na její dlouhé cestě. Zde většinou opět vítězí spermie s chromozomem X.
Výběr a složení potravin:
Snížením konzumace mléčných výrobků, kyselých džusů a dalších agresivních potravin nahráváte vhodnému klimatu v těle ženy k přenosu chromozomu Y, tedy ke zplození muže. Naopak zvýšenou konzumací těchto pokrmů jdete vstříc stvoření ženy, neboť chromozom X je statečnější a odolává kyselému prostředí. Pokud chcete chlapce, vyhněte se výše uvedeným potravinám a zvyšte příjem sodíku a draslíku (hovězí maso, banány, rajčata atd.). Vhodnou skladbou jídla prý žena ovlivní kyselost a zásaditost ve svém ústrojí, což může napomáhat nebo naopak zkomplikovat transport chromozomů. Další rada říká, že pokud prý žena během těhotenství konzumuje kvalitní a tučnou stravu v dostatečném množství, narodí se chlapec. Pokud se v těhotenství naopak stravuje lehce (např. vegetariánky), narodí se prý holčička. Zde se však nedá tradiční poučka srovnávat s možným vlivem chromozomů, protože má jít spíše o návod na ovlivnění pohlaví až v průběhu těhotenství, což na oplodnění vajíčka, správným chromozomem, nemůže mít vliv.
Volba zplození dle astronomických znamení:
Metoda pro astronomy a astrology se odvíjí od horoskopu. Dojde-li údajně ke zplození v měsíci ve znamení vodnáře, berana, váhy, lva, střelce nebo blíženců, bude pohlaví dítěte mužské. V ostatních měsících, bude prý stvořené pohlaví údajně ženské. Čínský horoskop se tomu věnuje také. Někdy se „stvořitelé“ podívají pouze na denní horoskop, který jim napoví, jak na tom aktuálně ten den jsou a dle toho jdou na akci. Budoucí pohlaví tak možná ovlivňuje i denní tisk. O reálném účinku a pravděpodobnosti této metody si však musí každý udělat úsudek sám.
Určení pohlaví dle sudých a lichých týdnů:
Pověra praví, že holčičku počnete nejspíše v sudých dnech v měsíci. Naopak stvoření chlapce nahrávají liché dny.
Určení pohlaví, dle stáří krve:
Jde o velmi rozšířenou, avšak opět věděcky nepotvrzenou teorii, že pohlaví se odvíjí od toho, kdo z páru má právě mladší krev. Krev se v těle člověka prý mění každých sedm let, a podle toho, kdo z páru má zrovna mladší krev, takové pohlaví vyhraje a bude zplozeno.
Oplodnění, dle pořadí vyvrcholení:
Tyto zajímavé teorie vychází například z toho, že první ejakulát u muže je údajně bohatší na ženský chromozom X. Tudíž, dojde-li k oplodnění vajíčka již z první ejakulace, je větší šance, že se narodí holčička. Pokud pak dojde k oplodnění při druhém či třetím vyvrcholením muže v průběhu dne, měl by to být kluk. Někdo však tvrdí, že první ejakulát muže je efektivnější a rychlejší, než při následujících vyvrcholeních, čímž usnadňuje přenos citlivých Y chromozomů. Opět si můžete udělat úsudek sami nebo zkuste sami i třeba experimentovat.
Výběr vhodného oblečení:
Toto doporučení se týká spíše mužů. Jak je všeobecně známo, pánská varlata pro správnou tvorbu silných a zdravých spermií potřebují volný prostor a o pár desetin stupně nižší teplotu, než je teplota těla. Pokud tedy chcete, aby spermie muže byly statečným přenašečem chromozomu Y, dopřejte pánskému pohlaví trochu volnosti, pohodlné a vzdušné spodní prádlo.

Frekvence milování:
Údajně zaručená rada našich babiček praví, že čím častěji se budete milovat, tím spíše stvoříte holčičku. Budeme- li naopak dodržovat sexuální půst a pár bude na pohlavní akt správně „navnaděn“, je prý větší šance, že si vytvoří chlapečka. Někdo však tvrdí přesný opak, totiž že častá soulož a čerstvé sperma vedou ke zrození chlapce a naopak starší sperma a delší intervaly vedou ke zplození holčičky.
Triversova – Billardowa hypotéza:
Jedna z nejznámějších teorií o vzniku pohlaví v oblastí evoluční biologie vychází částečně z některých výše uvedených teorií. Byla ověřována na laboratorních krysách a nejznámější ze zkoumaných jevů je ten, že když krysám uměle snižovaly hladinu cukru v krvi a zatěžovali jejich organismus, většinou se jim rodili potomci ženského pohlaví.
Další „zaručené“ rady:
Podle posledních průzkumů, má při plození vliv údajně také zeměpisná poloha. Čím více se blížíme k rovníku, tím prý vzrústá pravděpodobnost stvoření ženského pohlaví. Naopak pokud se při plození potomka posunou obyvatelé tropů více na sever, bude prý pohlaví nejspíše mužské.
Pokud tedy shrneme všechna výše uvedená doporučení, teorie a „zaručené“ rady, zdá se, že v nepříznivých podmínkách se budou spíše rodit dívky. A když je klid a pohoda, tak chlapci.
Možná jste už někde zaslechli větu: „Rodí se víc kluků, bude válka.“ Pokud vycházíme z teorie, že kulturní a společenské uspořádání se různě střídají v pravidelných cyklech, předpokládejme, že před obdobím válečného konfliktu předchází vždy období relativního klidu. A to nahrává právě rození mužů. Při následném válečném konfliktu se ve stresovém prostředí pak rodí více dívek, což může vést k urovnání konfliktů nedostatkem horkohlavých mužů, kteří by bojovali.
Prokazatelné průzkumy však ukazují, že v dlouhodobém celosvětovém průměru se na každých sto dívek, narodí asi sto šest chlapců. Z toho je vidět, že poměr mužů a žen v současné společnosti je přes všechny rady a doporučení trvale těsně vyrovnaný. Vzhledem k nižšímu biologickému věku u mužů se poměr pohlaví ještě více vyrovnává. Nevíme tedy přesně, jak to Matka příroda dělá, ale zdá se, že se jí miliony let úspěšně daří udržet pohlaví u lidí v rovnovážném poměru. A to i přesto, že například některá náboženství a kultury ve světě mají tendence dlouhodobě preferovat jen jedno pohlaví.
Zkrátka i přes veškeré rozmary moderní společnosti, kdy je člověk nadřazený všemu a chce rozhodovat o všem, si nakonec stejně vážme hlavně toho, že se děti narodí zdravé, že je máme s člověkem, kterého milujeme. A že je přivádíme do doby, kdy mají šanci na kvalitní a plnohodnotný život, kde budou šťastní. Ať už ONA nebo ON. Berte proto doporučené rady s určitou mírou nadsázky a pokud rady nezaberou, věnujte svým dětem stejnou míru lásky, nehledě na to, zda jste toužili po holčičce, či chlapci.