Cvičení před spaním: ano, nebo ne?

Nemáte přes den dostatek času na cvičení a chcete si to vynahradit alespoň večer? Buďte obezřetní. I když pravidelný pohyb tělu svědčí, je důležité se do cvičení nepouštět po hlavě a vybrat si vhodné načasování.

Žena cvičící jógu
Cvičení před spaním

Může se cvičit před spaním?

Ano, před spaním cvičit můžete, záleží však, jakou formu pohybu zvolíte. Určitě není vhodné v devět večer si dávat do těla kondičním tréninkem (HIIT, kardio tréninky apod.). Tělo se nabudí, rozproudí se krev v žilách a měli byste problém usnout. Pokud ale do večerní rutiny zařadíte cvičení z body & mind, můžete se příjemně protáhnout, zrelaxovat a tím i podpořit klidnější spánek. Mezi body & mind patří například oblíbená jóga či strečink.

A kdy nejpozději začít kondiční cvičení? „Je to velmi individuální, neboť každý na určitý typ cvičení reaguje jinak. U progresivního cvičení mi ale přijde vhodné končit minimálně tři hodiny před spaním,“ říká pohybový trenér Roman Valenta z INtrenink.cz. Proto si neplánujte akční tréninky na pozdní hodiny. Tělo se potřebuje uklidnit a připravit na spánek.

Na závěr si ještě zodpovíme jednu z nejčastějších otázek:

Je lepší cvičit ráno, nebo večer?

Ideálně po celý den! A teď nemyslíme, že budete od rána do večera ve fitku, ale měli byste během dne myslet na pravidelný pohyb. „Není to o tom, že si jednou za den na hodinu zacvičíme. Je to o pohybu přes celý den. Pohybem myslím například napřimování kdykoli, kdy si vzpomenu, procházku po kanceláři pro sklenici vody, výměnu výtahu a eskalátoru za chůzi po schodech,“ dodává trenér Roman. Pro intenzivnější a ucelené cvičení je ale ideálnější ráno nebo dopoledne. Při body & mind protáhneme a zapojíme hluboký stabilizační svalový systém, který nám pomáhá při aktivním držení těla v práci. Po ranním kondičním či silovém tréninku pak máme zase dost času řešit regeneraci výživou.“

Přidejte komentář