Běhání v přírodě versus běžecký pás

Myslely jste si, že je naprosto jedno, jestli si vyběhnete do lesíku za domem, nebo se rozhodnete propotit své tričko na běžeckém pásu ve vašem oblíbeném fitcentru? Omyl! Není běhání jako běhání…

Běhání na pásu

Běhání? Nejlevnější sport

Běhání je stále velice populárním sportem. Možná je to proto, že kromě vhodné obuvi k němu nic zásadního nepotřebujete, nebo i tím, že se dá provozovat víceméně všude. Další výhodou je bezpochyby fakt, že správná technika běhání se dá brzy velice dobře naučit. A běhat můžete doslova po celém světe zdarma, zatímco ve fitness centru zaplatíce stokoruny měsíčně.

Velkou roli hraje počasí

V případě, že se venku žení všichni čerti, asi se vám nebude chtít za každou cenu jít běhat ven. Běžecký pás je tedy nejvhodnější pro chvíle bouřek, mrazů, či naopak nesnesitelných veder.

Všemu se však dá přizpůsobit. V létě se nejlépe běhá při výhodu a západu slunce, a v zimě se dá při několika stupních nad nulou směle běhat v teplákové soupravě a kvalitní bundě.

Běhání po městě je trendem
Běhání po městě je trendem

Pozor na stereotyp ve fitku

Na běhání venku je krásné zejména to, že můžete běhat prakticky kdekoliv. Běhání se tak pro vás nestane žádným každodenním stereotypem, protože je jen a jen na vás, jakou trasu si pro dnešní den naplánujete. Můžete běhat po asfaltu, v lese, po rovině, do kopců…
Ve fitness klubu se maximálně změní to, že vedle vás poběží někdo jiný.

Bezpečnost

Co si budeme povídat, běhání na páse je bezesporu bezpečnější. Tedy, pokud nepatříte mezi hrstku lidí, kteří dokážou spadnout i zde. V přírodě na vás číhá mnohem více nástrah, o které můžete například zakopnout či se jinak zranit.

Dalším faktorem je kromě prostředí i čas, kdy vyrazíte běhat. Ve večerních hodinách byste si měly dávat pozor na to, kam poběžíte. Temný lesík není pro noční běh nejideálnější a zde opět vítězí fitko, kde stojí zástupy „ochranářů“ :).

Běh venku je pestřejší

Při běhání na páse víte, co můžete čekat. Vše si řídíte pomocí několika málo tlačítek na ovládacím panelu – sklon, rychlost, náročnost,… Pokud ale běháte venku, nikdy nevíte, jaké překážce se budete vyhýbat, či jaká zatáčka se před vámi nečekaně objeví. Díky tomu se při běhání v přírodě zapojuje více svalů. Mimo jiné je dokázáno, že běhání v terénu je intenzivnější a spálíte při něm více kalorií, než při běhání na běžeckém trenažeru.

Kvalitní obuv? Nutnost tak jako tak!

Co ale má běhání na páse a v přírodě společného? Rozhodně nepodceňujte kvalitní obuv! Ať už se rozhodnete běhat kdekoliv, zvolte obuv, která bude vhodná pro daný povrch. Při jakémkoliv běhání byste si rovněž měly hlídat tepovou frekvenci. Pokud si ale oba způsoby běhu srovnáme, tak zjistíme, že najdeme jak výhody tak nevýhody. Ideální je kombinace běhání v přírodě a na běžeckém páse. A rozhodovat bude nakonec vždy vaše momentální situace…

Zdroje: runnersconnect.net

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář

loading...