Naučte se zdravě snídat

Dokážete se v dnešní uspěchané době zdravě nasnídat? Dáte si jen kávu, čaj nebo si dopřáváte klidné ráno s bohatě prostřeným stolem? Podle průzkumů výživné snídani věnuje čas jen necelá polovina národa, což se odráží nejen na pracovních výkonech, ale na celém životním stylu.

Nejde jen o jídlo

pažitka, pomazánka, rajčata, snídaně
Připravit zdravou snídani je jednoduché

O důležitosti snídaně se mluví každou chvíli. A přesto průzkumy stále dokazují, že velké procento populace nesnídá. Vědecké studie ukázaly, že dlouhodobé vynechávání snídaně zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, roste riziko srdečně-cévních onemocnění a vzniku cukrovky. K rizikové skupině patří zejména nesnídající kuřáci. Alarmující je rovněž velký počet dětí, které často bez snídaně odcházejí do školy. Poslední statistiky ukazují, že pravidelně snídá jen šedesát procent dětí, téměř patnáct dětí nesnídá vůbec a přibližně dvacetpět procent snídá jen tehdy, pokud je na to čas. Za ranním jídlem je však třeba kromě dřívějšího vstávání vidět i lepší soustředění, lépe fungující metabolismus, ale i prevenci proti obezitě. A to není právě málo, nemyslíte?

Snídat se dá naučit

Mnoho lidí, kteří odmítají snídani, to vysvětlují tím, že ráno nemají na jídlo ani pomyšlení, ani na něco chuť. Odborníci na výživu naopak tvrdí, že je to jen věc zvyku. Nechuť se prý dá postupně překonat, ovšem jen pokud sami chcete zlozvyk změnit. Důvodů se najde dostatek. Kromě již zmíněných negativních vlivů může být dobrou motivací, být vzorem vlastním dětem. Pokud vás uvidí pravidelně snídat, stane se jim ranní rituál přirozený a oblíbí si ho. Ale když je vaším pravidelným ranním rituálem jen černá káva a pak posnídáte až v zaměstnání či vůbec, počítejte, že vás věrně napodobí.

Jak má snídaně vypadat?

Možností jak připravit zdravé recepty na snídani je nepřeberné množství. K snídani si klidně můžete dopřát cokoli, na co máte chuť. Stačí začít něčím malým, například alespoň sušenkou a čajem, krajíčkem chleba s lučinou, kouskem lososa, sladkou či slanou palačinkou. Postupně se dopracujete i k výživnější stravě. Na ranním jídelníčku by neměly chybět mléčné výrobky – pokud ne přímo mléko, tak alespoň jogurty, mléčné nápoje, sýry a máslo. Zatímco pro dospělé je vhodné celozrnné pečivo, dětem do deseti let by měla být vláknina dávkována opatrně. Poradci na výživu proto doporučují bílé pečivo v rozumné míře střídat s celozrnným. A ovoce a zelenina? Ty u snídaně nesmí chybět. Vhodným zdrojem bílkovin ke snídani jsou i tofu, nízkotučné sýry, ale také ořechy a obiloviny. Velmi propagované cereálie jsou sice zdravé (navíc jsou bohatým zdrojem vlákniny), ale jejich konzumaci nesmíme přehánět. Často totiž obsahují poměrně velké procento cukru! Ideální složení snídaně bohaté na vlákninu jsou ovesné vločky v kombinaci s jogurtem, čerstvým ovocem a ořechy.

Jaké je ráno, takový bude celý den

Rána jsou pro mnoho lidí stresující. Nestíhají, jsou ve spěchu a na nic nemají čas. Pokud i pro vás vstávání představuje problém, zkuste jít do postele a dříve vstávejte. Budete mít čas na pohodovou rodinnou snídani, která vás příjemně naladí a dodá energii tělu i duši. Pokud vstanete s úsměvem, je velmi pravděpodobné, že vám dobrá nálada vydrží až do večera.

Přidejte komentář