Jak naučit dítě samostatně psát domácí úkoly?

Máte doma malého školáka a chtěli byste ho naučit samostatně psát domácí úkoly? Připravili jsme pro vás 7 tipů, pomocí kterých se vaše dítko naučí samostatnosti a získá k psaní úkolů kladný přístup.

Matka s dítětem píšící úkoly
Jak naučit dítě samostatně psát domácí úkoly?

1.  Vysvětlete mu, k čemu jsou úkoly

Malé děti často nechápou princip domácích úkolů. Neví, proč jim je paní učitelka dala, nebo si myslí, že jsou za trest. Zeptejte se svého dítka, k čemu si myslí, že jsou domácí úkoly a proč je dostávají. Poté se mu snažte vysvětlit, že domácí úlohy jsou tu od toho, aby si látku zopakovalo a bylo zase o něco chytřejší.

2.  Projděte s ním zadání

Pro novopečené žáky může být i pochopení zadání problém. Na začátku se proto vždy ujistěte, že dítě zadání rozumí a ví, co má dělat.

Jak naučit dítě samostatně psát domácí úkoly?
Projděte s dětmi zadání, samo může být nezradné

3.  Nedělejte úkoly za děti

Zdá se to jako triviální, ale mnozí rodiče chtějí mít úkoly odbyté co nejrychleji, a tak dětem říkají správné odpovědi. Dejte dítěti chvíli na přemýšlení, aby se s úkolem popralo samo. Buďte trpěliví, nenaléhejte na něj a neříkejte mu „vždyť to není tak těžké“. Jestli tápe, nebo přemýšlí příliš dlouho, zkuste ho navést správným směrem, aby se výsledku dopátralo svépomocí. Uvidíte, že bude mít radost, že na to přišlo samo. Pokud budete dítěte říkat, co má kam psát, navykne si na to a bude od vás očekávat pomoc pokaždé.

4.  Buďte příkladem

Ukažte dítku, že úkoly mají své místo v denním rozvrhu. Neberte je jako nepříjemnou povinnost a „honem, ať to máme z krku“. To stejné platí i ze začátku během společného psaní úkolů. Neodbíhejte od stolu, soustřeďte se a nenechte se vyrušovat. Berte úkoly jako přirozenou součást dne. Dítě to od vás okouká a bude k nim přistupovat obdobně.

5.  Začněte se správnými úkoly

Naučte dítě, ať začíná s těžšími úkoly. Ze začátku bývají děti více soustředěné a mají i více energie. Lehká hravější zadání nechte na konec. Stejně tak je ze začátku nechávejte o samotě vypracovávat jen lehké úkoly, u kterých si budete jisti, že si s nimi poradí. Navyknou si samostatnosti a později pro ně nebude problém samostatně vypracovávat i těžší úlohy.

Jak naučit dítě samostatně psát domácí úkoly?

6.  Vlastní pracovní koutek

Úkoly by mělo dítě dělat na jednom předem určeném místě, kde nebude rozptylované a bude mít vše potřebné po ruce (psací potřeby, učebnice případně notebook se zadáním). Vyhýbejte se psaní na zemi v pokojíčku mezi hračkami nebo na jídelním stole, kde tradičně obědváte. Výjimku můžete udělat tehdy, pokud je dítě už z úkolů znechucené a odmítá je dělat. Můžete vyzkoušet změnu prostředí nebo uchopit psaní úkolů kreativněji, například učení prvouky na zahradě.

7.  Vždy ve stejný čas

Snažte se, aby dítě dělalo úkoly každý den v přibližně stejný čas. Na nový režim si rychle navykne a školní povinnosti se stanou běžnou součástí dne. A kdy je nejvhodnější psát domácí úkoly? Záleží na daném dítěti. Vyzkoušet můžete učení hned po příchodu ze školy (pokud obědvá doma, tak ideálně po obědě). Dítě v tu dobu je ještě naladěno na školu a látku má čerstvě v paměti. Vyvarujte se naopak učení pozdě večer nebo po náročném výkonu. Stejně tak není vhodné dělat školní věci brzo ráno, dítě bude ve stresu.

A malý tip na závěr: Úkoly na víkend odbavte už v pátek, kdy si dítě pamatuje zadání ze školy. Všichni tak budete mít během víkendu čistou hlavu a budete si moci užívat společných chvil.

Přidejte komentář