V minulém článku jsme se podívali na zoubek domácímu zesvětlování. Představili jsme si tipy a rady, jak podomácku zesvětlit barvu a nepřijít přitom o vlasy. Tentokrát to vezmeme z úplně opačného konce – zaměříme se na přírodní ztmavení vlasů.

Čím vším lze ztmavit vlasy?
- Hena
- Indigo
- Ořechové slupky
- Černý čaj
- Cibulové slupky
- Kopřiva
- Černý bez
Hena a indigo
Hena je přírodní barvivo, které se už celá staletí používá k barvení textilií, kůže a vlasů. Původ této tradice sahá až do daleké Indie, kde si tamější ženy zdobí tělo právě pomocí této přírodní barvy.
Prášek hena se získává z rostliny Lawsonia inermis. Čistý výtažek má barvu zrzavou až hnědozrzavou. Aby se docílilo jiných odstínů, přidávají se do hena prášku další ingredience. Ty buď výsledný efekt zvýrazní (sytě oranžová), utlumí (hnědá), nebo přibarví do jiného odstínu (červená). Pro ztmavení se smíchává s indigem, které je samo o sobě tmavě modré. V kombinaci s henou však dává vlasům hnědý odstín. Čím více indiga do směsi namícháte, tím tmavší výsledek bude.

Pro střední odstíny hnědé lze henu a indigo smíchat dohromady a aplikovat rovnou na vlasy. Pro tmavě hnědou a černou barvu se však doporučuje dvoufázové barvení. Nejdříve aplikovat čistou zrzavou henu a následně indigo. Hena vytvoří pro indigo ideální podmínky a podpoří jeho lepší uchycení na vlasech (samotné indigo na kůži ani vlasech většinou nedrží). Tento krok je vhodný i při barvení hodně světlých vlasů. Indigo může na světlých až blonďatých vlasech udělat tak trochu paseku. Místo tmavě hnědé byste mohli skončit s nevzhlednou brčálově zelenou. Pokud tedy máte vlasy opravdu světlé, doporučujeme dvoufázové barvení.
Hena neničí vlasy ani pokožku a po čase se vymyje (z kůže obvykle do 14 dnů, z vlasů většinou do 1 měsíce). Čím častěji ji ale na vlasy budete aplikovat, tím déle vydrží. Její další výhodou je, že vlasy oproti chemickým barvám nenaruší, naopak na nich vytvoří ochrannou vrstvu.
Cibulové a ořechové slupky
Cibule se v dávných dobách používala k přírodnímu barvení vajíček. Ořechové slupky zase k barvení textilií. Bylo proto jen otázkou času, než někdo vyzkouší výluh z těchto slupek na vlasy. A také že vyzkoušel a překvapivě to fungovalo. Čerstvé slupky z vlašských ořechů a žluté cibule zalijte vodou a dejte vařit. Až bude mít voda tmavě hnědou barvu, stáhněte hrnek z plotny a nechte chvíli odstát. Tímto výluhem poté přelévejte vlasy po každém mytí.

Černý čaj, kopřivy a černý bez
Obdobně funguje i černý čaj, kopřivový výluh a černý bez (čerstvý či sušený). Ingredience můžete vyzkoušet všechny dohromady nebo po jedné. Čaj, kopřivy či černý bez zalijte horkou vodou a na tom nejmenším plamenu nechte prohřívat půl hodiny až hodinu. Výluhem opět přelévejte vlasy po mytí.
Další variantou může být přírodní maska. Bylinky namočte do horké vody a nechte vyluhovat několik minut. Vody musí být tak akorát, aby šla poté ze směsi udělat kaše. Po vyluhování vše rozmixujte nebo rozmačkejte na kaši a aplikujte na vlasy. Po cca půl hodině až hodině opláchněte.