Kulečníkové stoly zajišťují zábavu nejen pro sobotní večery

Máte problém s tím, že nikdy nevíte, jak konkrétně strávit sobotní večer? Milujete čas společně strávený s přáteli, ale jejich konkrétní forma je vám záhadou? Nemusíte chodit do kina každý víkend, to se výrazně podepíše na stavu vašeho finančního konta. Nabízí se ale kulečníkové stoly, které zajistí zábavu nejen pro volné víkendové večery.

Kulečníkové stoly zajišťují zábavu nejen pro sobotní večery

Je libo kulečník?

Kulečníkové stoly si nekupují pouze ti, kteří něčím chtějí vyplnit své volné víkendy. Zájem o ně mají i jedinci, jež touží být v této branži profesionály a chtějí vyhrávat jeden turnaj za druhým. Obě skupiny ale mají společné jedno – na začátku si musely vybrat ten pravý kulečníkový stůl, na kterém se biliard naučí.

Už při samotné koupi tohoto nutného vybavení však musíte mít ve své hlavě jasno. Chcete si koupit sportovní náčiní pouze pro své volné chvíle, nebo to s kulečníkem myslíte natolik vážně, že se z vás pravděpodobně stane velmi brzy profesionál? Od této skutečnosti se totiž odvíjí požadavky na parametry a celkový vzhled kulečníkového stolu. A samozřejmě se také rozlišují vaše představy o kupní ceně.

Vyznejte se v kulečníkových stolech

Výběr kulečníkového stolu však není tak snadný, jak bychom si představovali. Vyznat se musíme v několika druzích.

Nejznámější je billiardový stůl. Hraje se na něm se šestnácti barevnými koulemi, které jsou zhruba o průměru 57,2 milimetrů. Úkolem na tomto stole je „vnořit” co nejrychleji koule do děr.

Vedle billiardového stolu se můžete setkat také s takzvaným karambolovým stolem, kde se hraje pouze se třemi nebo čtyřmi koulemi. Snookerový stůl je zase anglickou hrou s 22 barevnými koulemi, ovšem o menším průměru než u billiardové alternativy. Posledním druhem je pyramidový stůl, který je zase ruskou hrou s šestnácti koulemi o průměru zhruba 68 milimetrů. Zde se počítají body.

Máte pro kulečník připravené místo?

Kulečníkové stoly nejsou zrovna rozměrově malé, proto se doporučuje mít pro ně speciální místo, respektive celou místnost. I proto se tento typ zábavy velmi často kupuje do domácností, které mají například volný prostor ve sklepě nebo v podkroví. Kromě kulečníku se do místnosti musí umístit také veškerá tága, kterých není pramálo.

Místnost nebo místo pro kulečník hledejte podle rozměrů konkrétního stolu. Zatímco billiardový stůl bývá velký tak, karambolový zase jinak.

Kulečník je s námi už od 12. století

Řada lidí se domnívá, že kulečník jako společenská hra či dokonce sportovní disciplína je s námi sotva pár století. Ve skutečnosti se hra formovala už ve 12. století. Ke zrodu oblíbené společenské zábavy, která zaplní nejen sobotní večery, došlo v Anglii, kde se však zprvu používaly zahnuté hole a do koulí se hráči strefovali na trávníku, nikoliv na zelené ploše kulečníkového stolu.

Ostatně právě odtud také vzešel název kulečníku. Biliard je pouze odvozením dvou anglických slovíček, a to „billy” jako „koule” a „yard” jako „dvůr, hřiště”.

Hra se do popředí dostala velmi, velmi brzy. Už kolem 17. století byla hra tak známou, že se vydala i oficiální kniha pravidel, aby se zábava zpřístupnila prakticky všem.

Přidejte komentář