Léto se blíží a s ním i sezóna zahradního grilování. Vzhledem k aktuální situaci způsobené nemocí COVID-19 je možné, že zahradní oslavy v úzkém rodinném kruhu budou jedinou možností, jak strávit příjemné letní večery venku u dobrého jídla a pití.

Nejen tyto faktory mnoho lidí povedou k tomu, aby vrátili své zahradní pergoly a altány po roce opět do nejlepší kondice. Bude se umývat, zametat a natírat. Starší kusy nábytku a spotřebičů se ale možná dočkají obměny. Pokud vybíráte i vy nový zahradní gril, přečtěte si, jaké faktory byste měli zvažovat, abyste si vybrali gril přesně podle svých představ.
Druh paliva (spotřeba a zdraví)
Rozlišujeme tři hlavní skupiny grilů:
- elektrické,
- plynové,
- na dřevěné uhlí.
Každý druh má přitom své nesporné výhody i nevýhody. Čistě z hlediska ceny paliva bude pravděpodobně nejnákladnější variantou gril na dřevěné uhlí. Pokud tedy hledáte provozní úspory, vsaďte na plyn či elektriku.
Zdravotní hledisko nám však nabízí z pohledu typu paliva pořadí preference zcela opačné. Ačkoli jsou pokrmy grilované na otevřeném plamenu považovány za nejchutnější, současně jde o zdravotně nejméně příznivou variantu. Naopak, kvůli škodlivým výparům z odkapávajícího tuku, který se ihned spálí v ohni, jde o přípravu pokrmů, která může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Pokud je pro vás na prvním místě zdraví, vsaďte na gril elektrický.
Celkové pohodlí (manipulace, roztápění, údržba)
Baví vás rozdělávat oheň, udržovat plamen a koukat do ohniště až do vyhasnutí poslední jiskry? Pak máte snadnou volbu, vsaďte na gril na dřevěné uhlí.
Nezapomínejte ale na to, že grily na dřevěné uhlí je také nutné s dostatečným předstihem roztápět, doporučuje se začít s tím alespoň hodinu před začátkem grilování samotného pokrmu. Nezapomínejte ani na nutnost vynášení popela a poměrně složité čištění celého grilu, který bude celý od sazí.

Potřebujete gril, který lze snadno vybalit, přemístit a opět uklidit? Pak jsou pro vás nejlepší elektrické grily, které jsou obvykle nejlehčí a nejskladnější variantou. Pamatujte ale na to, že pro maximální svobodu budete potřebovat prodlužovací kabel, abyste se nemuseli s grilem krčit metr od zástrčky.
Na manipulaci je nejméně pohodlný plynový gril, těžká plynová bomba zkrátka udělá z vašeho grilu opravdu těžké zařízení. Na druhou stranu, jednou za čas vás také čeká poměrně nepříjemné čištění usazeného tuku. Velmi pohodlné je naopak roztápění.
Regulace plamene, gastronomická úroveň pokrmu
V tomto ohledu u nás jednoznačně propadá gril na dřevěné uhlí, vede naopak gril plynový. U grilu na dřevěné uhlí počítejte s nízkou stálostí tepla. To je důvod, proč se doporučuje roztápět gril na dřevěné uhlí tak dlouho dopředu – aby se celý prohřál, měli jste dostatek žhavých uhlíků a teplota tak nekolísala. Počítejte však s tím, že budete mít problém pokrm ogrilovat rovnoměrně, čeká vás mnoho nervů. Na druhou stranu, pokud se s tím naučíte pracovat, chuťově budou vaše pokrmy pravděpodobně vítězit.

Většina profesionálů však sází na plynový gril z toho důvodu, že mají absolutní jistotu ve stálé a rovnoměrné teplotě, kterou jste navíc schopni velmi přesně a rychle regulovat (u elektrického grilu neklesá teplota při její regulaci tak rychle jako u plynového, to samé platí naopak při zvýšení plamene). Současně je zde přítomnost ohně, stále tak můžeme hovořit o grilování, což naopak u elektrického grilu, kde oheň zcela chybí, leckdy vyvolává pochybnosti.
Pokud chcete dokonalé podmínky a grilovat jako profesionál, aniž byste museli umět precizně pracovat s přírodním ohněm, měli byste vsadit na plynový gril.
Cena
Obecně platí, že mezi nejlevnější se řadí grily na dřevěné uhlí. Naopak plynové grily mohou cenově stoupat až do vyšších desítek tisíc korun za opravdu profesionální kousky. Střední cestou bývají grily elektrické.
Tip: Chcete za gril ušetřit? Podívejte se na 4home slevové kódy a vyberte si svůj gril s extra slevou.
Využití v uzavřených prostorách
Chcete-li „grilovat“ i během chladnějších dnů, či dokonce v zimě, jasnou volbou je pro vás elektrický gril, který je na rozdíl od zbylých dvou typů vhodný i do uzavřených prostor. V případě dobře větraných prostor (např. v garáži s otevřenými vraty) si lze představit i využití grilu plynového. V případě grilu na dřevěné uhlí je naopak využití ve vnitřních prostorách zcela vyloučeno.