Rubrika: Potraviny

Stravou proti celulitidě aneb co jíst

Také se vám při vyřknutí slova celulitida objeví husí kůže? Celulitida neboli pomerančová kůže je velkým strašákem žen. Nejčastěji se vyskytuje na stehnech nebo hýždích. A protože jednou z příčin vzniku celulitidy je i skladba stravy, podíváme se na to, co jíst, abyste se zbavily veškerých nevzhledných nerovností pokožky.

Překyselení organismu: Co to je a jak s ním bojovat

Konzumujete smažené pokrmy ve velkém, cukr je vaše nejoblíbenější ingredience, holdujete alkoholu, a když už si dáte něco zdravého, tak je to mléčný výrobek? Pak možná vaše únava, poševní mykóza a další náznaky, že s tělem není něco v pořádku, pramení právě ve vašem jídelníčku. Co je to překyselení organismu a jak opět vrátit vnitřní rovnováhu na svou stranu?

Zelené potraviny jsou IN

Říká vám něco pojem „zelené potraviny“ neboli také „superfoods“ či česky „super-potraviny“? Super-potraviny jsou obecně označeny takové potraviny, které jsou velice bohaté na živiny a které jsou využívány především na úpravu trávení, při detoxikaci nebo během hubnutí.

Pšenice ve stravě: Její pro a proti

Pšenice jednozrnka byla pěstována již před více jak 10 tisíci lety na území Sýrie, Izraele a Turecka. Jde o pšenici, která byla prvním domestikovaným druhem, na rozdíl od pšenice seté, která díky šlechtění ztratila skvělé nutriční vlastnosti na úkor množství. Pšenice setá se oproti jednozrnce liší množstvím zrn v klasu, jednozrnka jich měla pomálu, kdežto nové hybridy jsou, co se týče zrn výnosné, avšak přišly o vysoký obsah bílkovin a antioxidantů. Mouka vyrobená z pšenice seté je v dnešní době všudypřítomná, nacházíme ji v omáčkách, masových výrobcích a mnohdy i v polévkách. Nelze ji však upřít, že v některých případech je vhodná a to zejména v období růstu, při sportu anebo těhotenství. Vhodnou potravinou se stává díky vysokému množství energie ve formě sacharidů a zejména škrobů. Jen těžko si můžeme představit, jak bychom zasytili hladovějící děti v Africe, kdyby se nepoužívala pšenice. Planeta by jednoduše nemohla uživit všechny osoby jen masem a zeleninou. Problém „pšeničného břicha“ V nedávné době se často skloňuje slovo pšenice s problémem „pšeničného břicha“. Pšenice má své pro a proti, jak bylo zmíněno výše, ale rozhodně jí nelze upřít podíl na zvyšování hmotnosti, díky vysokému obsahu…

Perila – tak trochu jiná hluchavka

Perila se cení především kvůli svým léčivým účinkům, které jsou východní medicíně známé již více než 3000 let. Po staletí se tato rostlina používala v orientální medicíně na tři základní zdravotní okruhy – plicní a dýchací problémy, nervové potíže a gynekologické záněty. V současnosti se dá říci, že léčebné účinky této tradiční čínské byliny se také vědecky potvrdily. Perila křovitá je poměrně nenáročná jednoletá rostlina, které se dobře daří na otevřených slunných místech. Původem pochází z kopců a hor východní a jihovýchodní Asie, ale díky migraci obyvatel a své houževnatosti se rychle rozšířila i na vzdálenější kontinenty, a stala se oblíbenou rostlinou v zahradách. Listy i květy totiž trochu připomíná naši hluchavku nachovou, jenže perila  má o jednu výhodu navíc. Kromě dekorativního vzhledu je velmi vhodná pro pěstování ve společnosti rajčat, protože odpuzuje nevítaný hmyz a naopak přitahuje motýly. Bylinka pro ženy Výtažky z perily mají na základě vědeckých analýz prokazatelné antibakteriální, antiseptické a především výrazné antioxidační účinky. Kombinace extraktu z listů spolu s olejem ze semen perily je účinným prostředkem proti astmatu, kašli, plicním infekcím a při prevenci chřipky…

Co je melasa a jaké má účinky

Potravinovými doplňky se prodejny se zdravou výživou jen hemží. Možná vám v široké nabídce unikl přírodní produkt, který najde využití v domácí lékárně a kuchyni. Melasa je totiž zdravá a chutná dětem i dospělým. Původ melasy Poprvé se označení „melasa“ objevuje v buddhistických spisech jako pojem molases, ve kterých je melasa označena jako velmi účinný léčebný prostředek. Tehdy se však lidé domnívali, že se jedná o včelí med divokých včel. Co je melasa? Melasa je tmavohnědý až černý, velmi hustý sirup, který vzniká při výrobě cukru. Rostliny se nejprve drtí a lisují a získaná šťáva je přírodní melasa, z níž se cukr vyrábí až následně. Podle počtu extrakcí se podíl cukru v melase snižuje, zatímco koncentrace různých důležitých minerálních látek a vitamínů se zvyšuje. Melasa je hustá kapalina černé barvy s velmi výraznou, charakteristickou sladkou vůní po zkaramelizovaném cukru. Melasu často využívají kuchaři k dochucení masových a rybích jídel, přidává se místo cukru do pečiva, které tak získá pěknou barvu a lépe kyne. V chladu a temnu vydrží minimálně půl roku a při dobrém uskladnění i déle. Která melasa je nejlepší? Složení třtinové a řepné…

Tloustnete po čokoládě? Vyměňte ji za karob

Co dělat, když se bez čokolády neobejdeme? Běhat do schodů a pracně spalovat zkonzumované kalorie? Nebo si dát jen kousek čokolády bez cukru? Vášeň po čokoládě nemusíte omezovat, ale můžete ji nahradit zdravější variantou – čokoládou z karobu. Karob – náhražka kakaa, která roste na stromě Karob pochází ze stromu, jehož botanický název je Ceratonia siliqua. Je to rostlina s několika synonymy: chlebovník, chléb svatého Jana, svatojánský chléb, rohovník obyčejný. V obchodech jej však naleznete většinou pod názvem karob, nebo také zpracovaný jako karobový prášek. Jde o stálezelený strom dorůstající výšky patnácti až sedmnácti metrů. Jeho plody jsou tmavohnědé až třicet centimetrů dlouhé lusky, které obsahují čtyři až deset semen. Po dozrání se lusky suší a jemným mletím se z nich získává prášek – karob. Semena byla dříve využívána jako závaží při obchodování s drahokamy (karátová hmotnost – ct). Karát (kt) pak označuje čistotu zlata a s karobem nijak nesouvisí. Tyto pojmy jsou často zaměňovány a stalo se tak i v našem článku. Za upozornění děkujeme čtenářce Sylvě. Karob jako čokoláda pro alergiky Svatojánský chléb (karob) má přirozeně sladkou chuť. Lusky…