Vláknina je pro zdraví nezbytná

Vláknina je nestravitelnou součástí rostlinné potravy a pomáhá jí projít trávicím traktem. Dle Světové zdravotnické organizace bychom měli denně konzumovat 27 až 40 gramů vlákniny. Odhaduje se však, že jí za den sníme sotva 10 gramů.

Proč konzumovat vlákninu?

V minulosti se vlákniny konzumovalo o hodně více než nyní, takže nebyl ani takový počet případů rakoviny tlustého střeva. Mouka se tehdy nezbavovala slupek a s ní se do potravy dostávalo i patřičné množství vlákniny. S postupem času se vyvíjely i technologie a začala se vyrábět „kvalitnější“, jenomže už neobsahuje tolik vlákniny. A nedostatek vlákniny začal být opravdovým Vláknina - zelenina a ovoceproblémem.

O vlákninu bychom naše tělo rozhodně neměli ochuzovat. V opačném případě nás mohou potkat lecjaké zdravotní potíže a budeme mít co dočinění se špatným trávením.

Uvádí se, že doporučené denní množství vlákniny snižuje riziko rakoviny trávicího traktu, tlustého střeva a dokonce prsu a dělohy. Vláknina upravuje stolici a pomáhá při zácpách a průjmech. Kromě toho chrání vláknina také před vznikem diabetu a dalších metabolických nemocí a rovněž přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina má schopnost zkrátit dobu, během níž je stěna střev vystavena působení škodlivých látek v potravě. Dokáže na sebe navázat těžké kovy a zabránit jejich vstřebávání do těla.

Nepostradatelný doplněk při dietě? Přece vláknina!

Vláknina vyvolá pocit nasycení na dlouhou dobu, přičemž nezvyšuje energetický příjem. Tato informace bude jistě cenná zejména pro osoby, které by rády shodily nějaké to kilo navíc. Sáhněte proto raději po potravinách s vysokým obsahem vlákniny. Například obyčejný bílý rohlík nahraďte celozrnným!

Vláknina – řešení problémů s vylučováním

Zácpa může mít hned několik příčin – nedostatečný příjem tekutin, málo pohybu, anebo třeba nízký podíl vlákniny ve stravě. Díky tomu, že vláknina  nasává vodu, udržuje obsah střev vláčný a tím reguluje vylučování. To však funguje jen tehdy, když tělu dodáváme potřebné množství tekutin, tedy alespoň 2 litry denně. Kdo pije méně, ten se naopak může dočkat naprosto opačného efektu.

Potraviny s obsahem vlákniny

Skladování zeleninyVlákninu najdete pouze v potravinách rostlinného původu. Jedná se například o neloupanou rýži, celozrnné pečivo, luštěniny, pohanku, müsli, lněné semínko, pšeničné klíčky, brambory, houby a jiné.

Vydatným zdrojem vlákniny je samozřejmě ovoce a zelenina – kapusta, hrách, brokolice, okurky, květák, paprika, rajčata, ředkev, špenát, banány, grapefruity,…

I vlákniny s mírou

Jak se říká, všeho moc škodí, a to platí i pro vlákninu. Pokud to s ní totiž budete přehánět a konzumovat jí mnohem více, než se doporučuje, můžete si paradoxně přivodit některé trávicí problémy (nadýmání, zvracení). Pamatujte na to, že více než 60 g vlákniny denně bude mít také za následek zhoršené vstřebávání vitaminů a minerálních látek.

Doporučenou denní dávku vlákniny můžete doplnit například tímto způsobem: miska müsli (4 g), krajíc celozrnného chleba (3g), miska ovocného salátu (4g), tmavý pšeničný sendvič (5g), porce luštěnin (7g), zeleninový salát (4g), ovoce, oříšky a rozinky (2g).

Přirozený zdroj vlákniny je nejlepší

Vlákninu bychom měli v první řadě čerpat z potravin a teprve poté případně doplňovat vhodnými potravinovými doplňky.
V dnešní době už je na trhu opravdu hodně přípravků. Vláknina se v zásadě dělí na rozpustnou (oves, žito, ječmen, jablka, banány, bobulovité ovoce, brokolice, mrkev, kořenová zelenina) a nerozpustnou (celozrnné potraviny, otruby, ořechy, semena, zelené fazole, květák, cuketa, celer). Rozpustná vláknina je jemná a nedráždí střevní stěnu. Vláknina v takové formě se dá navíc zamíchat do jiných potravin, například do jogurtů, koktejlů, nápojů, masových směsí aj.

Přidejte komentář